Кафедра правового забезпечення є структурним підрозділом військового факультету фінансів і права Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, головним завданням якого є підготовка в інтересах Збройних Сил України офіцерів тактичного рівня за напрямом підготовки 081 “Право”.
Кафедра розпочала діяльність у 2016 році, коли шляхом реорганізації було розділено кафедру фінансів і права, яка у свою чергу була створена ще у 1994 році на базі відділення військової підготовки Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Спочатку підготовка проводилась виключно для студентів, але вже у 1996 році перші заняття за напрямом підготовки “Право” розпочались і для курсантів. За період існування кафедри її очолювали: полковник юстиції КАРПЕНКО М.І. (1994−1999, 2005−2007 роки), полковник юстиції КАЧАН І.І. (1999−2004 роки), підполковник юстиції КУЗЬМИЧ І.І. (2007−2010 роки), полковник ПЕТРІВ І.М. (2010−2011 роки), підполковник КОРОПАТНІК І.М. (2011-2013), полковник СИЗОВ А.І. (2013-2016 роки), полковник ПАСІКА С.П. (2016-2017 роки). З 2017 року по даний час начальником кафедри є полковник КОРОПАТНІК Ігор Михайлович.
Навчання курсантів проводиться на базі:
Інтегроване навчання обумовлює високу якість освіти, забезпечує здобуття глибоких і ґрунтовних базових знань тими, хто навчається, формує готовність випускників стояти на варті законності та правопорядку у Збройних Силах України.
До навчального процесу залучаються представники Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України, юридичної служби Збройних Силах України, волонтерських та громадських організацій України, делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Датської Ради у справах біженців в Україні, місії ООН з прав людини, Центру з питань захисту цивільного населення у збройних конфліктах, Координаційного центру з надання правової допомоги тощо.
Освітньо-професійні програми, за якими здійснюється підготовка на кафедрі:
Освітній рівень "Бакалавр": "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України";
Освітній рівень "Магістр": "Організація правозастосовної діяльності в Збройних Силах України".
Замовник на підготовку військових фахівців - Головне управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України).
Освітній рівень "Бакалавр": "Цивільно-військові відносини";
Освітній рівень "Магістр": "Організація цивільно-військового співробітництва".
Замовник на підготовку військових фахівців – Центральне управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України).
За час свого існування кафедра підготувала більше 450 фахівців, абсолютна більшість з яких проходить військову службу на юридичних посадах в структурах Міністерства оборони України, Збройних Сил України, інших військових формувань, розвідувальних та правоохоронних органів України.
Витяг з Положення про кафедру правового забезпечення
Начальник кафедри правового забезпечення
доктор юридичних наук, професор
полковник
КОРОПАТНІК Ігор Михайлович
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:
Scopus Author ID:
Професор кафедри правового забезпечення
кандидат юридичних наук
полковник юстиції
ГУЩИН Олег Олександрович
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:
Scopus Author ID:
Доцент кафедри правового забезпечення
доктор юридичних наук, доцент
майор юстиції
КАРЕЛІН Владислав Володимирович
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:
Scopus Author ID:
Доцент кафедри правового забезпечення
кандидат юридичних наук
капітан юстиції
ЧЕПКОВА Катерина Олександрівна
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:
Старший викладач кафедри правового забезпечення
підполковник
КУЗЬМЕНКО Ігор Вікторович
Викладач кафедри правового забезпечення
доктор філософії з галузі право
майор
СТЕЦЮК Сергій Петрович
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:
Доцент кафедри правового забезпечення
кандидат юридичних наук
БЕРИСЛАВСЬКА Оксана Михайлівна
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:
Доцент кафедри правового забезпечення
доктор юридичних наук, професор
ХРИСТИНЧЕНКО Надія Петрівна
Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
oogle Scholar:
Зв’язки кафедри
З 2018 року представники кафедри правового забезпечення Військового інституту є учасниками підкомітету Військової поліції Багатонаціонального об’єднаного координаційного комітету з питань військового співробітництва та оборонного реформування. Завдяки цьому партнери з числа збройних сил країн-членів НАТО (Канада, Велика Британія, Латвія, Литва, Чехія, Данія, Польща, Бельгія та інші) надають допомогу у практичній підготовці курсантів у відповідності до стандартів військової поліції країн НАТО.
Завдяки партнерству курсанти та науково-педагогічні науково-педагогічний склад кафедри під керівництвом інструкторів з Великої Британії та Канади проходять навчання на курсах:
Курсова підготовка здійснюється на базі 25 навчально центру Військової служби правопорядку Збройних Сил України (м. Львів).
За результатами успішного закінчення курсів особовий склад отримує сертифікати міжнародного зразка про готовність виконувати завдання у складі та взаємодії з підрозділами країн-членів НАТО.
Кафедрою досягнуто домовленість щодо проведення курсів дистанційного навчання для курсантів 3 та 4 курсів "Доктрина військової поліції за стандартами НАТО" та "Застосування військової поліції в операціях країн членів НАТО" на базі Центру досконалості Військової поліції НАТО (м. Бидгощ, Республіка Польща).
Крім того, методичну та консультативну допомогу кафедрі у навчанні курсантів надає Центр Сухопутних військ Збройних Сил Сполучених Штатів Америки імені Джона Ф. Кеннеді. Американськими партнерами кафедрі передано лекційний курс "Цивільно-військове співробітництво" за стандартами країн НАТО, програмне забезпечення для оцінки цивільного середовища. Фахівцями даного Центру з науково-педагогічними працівниками кафедри проведені інструкторсько-методичні заняття щодо порядку та особливостей проведення занять за даним курсом та використання програмного забезпечення в інтересах Збройних Сил України.
Курсанти та науково-педагогічні працівники кафедри приймали безпосередню участь в українсько-американських командно-штабних навчаннях "Rapid Trident 2019", "Rapid Trident 2020", "Rapid Trident 2021", в подальшому планується продовження співпраці за цим напрямом.
Центральне управління цивільно-військового співробітництва (J9) Генерального штабу Збройних Сил України
Центральне управління цивільно-військового співробітництва (J9) Генерального штабу Збройних Сил України (далі - Управління J9) є структурним підрозділом Генерального штабу Збройних Сил України, який призначений для планування, організації, координації заходів цивільно-військового співробітництва (далі - ЦВС) та репатріаційних заходів і пошукової роботи, контролю за їх виконанням у Збройних Силах України.
Управління J9 забезпечує здійснення Головнокомандувачем Збройних Сил України безпосереднього військового керівництва Збройними Силами України з питань ЦВС.
Управління J9 підпорядковується начальнику Генерального штабу Збройних Сил України, який здійснює керівництво його діяльністю.
Управління J9 у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, іншими нормативно-правовими актами.
Основними завданнями Управління J9 є:
планування, організація, координація заходів ЦВС та контроль за їх виконанням;
організація цивільно-військової взаємодії з об’єктами цивільного середовища;
організація заходів щодо захисту цивільного населення та координація гуманітарної діяльності;
організація та координація репатріаційних заходів і пошукової роботи.
Стаття в українській Вікіпедії:
Військова служба правопорядку у Збройних Силах України
Військова служба правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях, військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.
Загальне керівництво Службою правопорядку здійснює Міністр оборони України через Головнокомандувача Збройних Сил України.
Основними завданнями Служби правопорядку є:
виявлення причин, передумов і обставин кримінальних та інших правопорушень, вчинених у військових частинах та на військових об'єктах; розшук осіб, які самовільно залишили військові частини (місця служби);
запобігання вчиненню і припинення кримінальних та інших правопорушень у Збройних Силах України;
участь в охороні військових об'єктів та забезпеченні громадського порядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, військових містечках, на вулицях і в громадських місцях;
захист майна Збройних Сил України від розкрадання та інших кримінально протиправних посягань;
забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів;
участь у гарнізонних заходах;
виконання у передбачених законом випадках рішень про тримання військовослужбовців на гауптвахті;
забезпечення виконання кримінального покарання стосовно військовослужбовців, які за вироком суду засуджені до тримання у дисциплінарному батальйоні;
сприяння у межах своєї компетенції органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органам досудового розслідування та суду, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, органам військового управління, підприємствам, установам, організаціям у виконанні покладених на них відповідно до законів обов'язків;
участь у протидії диверсійним проявам та терористичним актам на військових об'єктах.
При прийнятті рішення про введення в Україні чи в окремих її місцевостях режиму воєнного або надзвичайного стану на Службу правопорядку додатково покладаються завдання щодо:
участі у боротьбі з ворожими диверсійно-розвідувальними групами на території України;
організації збору, супроводження та охорони військовополонених з місць (місцевостей), де вони утримуються після взяття їх в полон, до таборів для тримання військовополонених або дільниць для тримання військовополонених;
поводження з військовополоненими в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
забезпечення дотримання комендантської години в гарнізонах;
охорони військових об'єктів, військових містечок та їх населення, сприяння його евакуації;
відновлення та підтримання порядку і дисципліни у військових частинах;
контролю за рухом транспортних засобів і перевезенням вантажів Збройних Сил України.
Стаття в українській Вікіпедії:
Метою професійної діяльності військового фахівця за ВОС 390600 (850600) "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України" є зміцнення законності, правопорядку та військової дисципліни у Збройних Силах України, забезпечення конституційних прав військовослужбовців з урахуванням професійної специфікації MPU OS 2018.
За умови обрання одного із вибіркових блоків дисциплін навчального плану освітньої програми (у відповідності до Професійного стандарту офіцера тактичного рівня Збройних Сил України (галузь знань 08 Право, Спеціальність 081 Право, ВОС 850600 (390600) "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України"), складання всіх форм контролю, захисту практики та проходження підсумкових атестацій, рішенням екзаменаційної комісії курсанту присвоюється професійна кваліфікація – юрист, офіцер тактичного рівня.
Назви типових посад:
офіцер відділення (відділу) запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень;
офіцер групи (відділення, відділу) проведення службових розслідувань;
офіцер групи (відділення, відділу) охорони, патрульно-постової служби та розшуку;
офіцер режимної служби;
офіцер групи (відділення, відділу) військової інспекції безпеки дорожнього руху;
командир взводу (заступник командира роти) ВСП за напрямом діяльності.
Основні документи, які регулюють професійну (службову) діяльність
Статути Збройних Сил України
Кодекс законів про працю України;
Закон України "Про Збройні Сили України"
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу"
Закон України "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України"
Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
STANAG 2296 AJP-3.21 Allied Joint Doctrine for Military Police
STANAG 2226 ATP-3.7.2 NATO Military Police Guidance and Procedures
STANAG 2085 NATO Combined Military Police
Військова керівна деталізована публікація Доктрина "Військова служба правопорядку у Збройних Силах України", ВКП10-00(34).01, затверджена НГШ ЗС України 22.10.2020
Нормативно-правові акти Міністерства оборони України та накази (директиви) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Метою професійної діяльності військового фахівця за ВОС 850400 "Цивільно-військове співробітництво" є створення сприятливих умов для виконання покладених на Збройні Сили України завдань за призначенням, а також недопущення перешкоджання цій діяльності з боку місцевого населення у районах постійної дислокації військових частин та підрозділів Збройних Сил України, на шляхах переміщення військ (сил) та під час запровадження заходів правового режиму надзвичайного та воєнного стану, участі в стабілізаційних (антитерористичних) операціях, операціях з підтримання миру і безпеки.
За умови обрання одного із вибіркових блоків дисциплін навчального плану Освітньої програми (у відповідності до Професійного стандарту офіцера тактичного рівня Збройних Сил України (галузь знань 08 Право, Спеціальність 081 Право, ВОС 850400 "Цивільно-військове співробітництво"), складання всіх форм контролю, захисту практики та проходження підсумкових атестацій, рішенням екзаменаційної комісії курсанту присвоюється професійна кваліфікація – юрист, офіцер тактичного рівня.
Назви типових посад
офіцер підрозділу ЦВС КСВ (командування виду збройних сил, окремого роду військ (сил));
офіцер підрозділу ЦВС ОК (ПВК, КМП);
офіцер групи ЦВС бригади (батальйону).
Основні документи, які регулюють професійну (службову) діяльність
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР
Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. № 322-VIII
Закон України від 06.12.1991 р. № 1934-XII “Про Збройні Сили України”
Закон України від 25.03.1992 р. № 2232-XII “Про військовий обов’язок і військову службу”
Закон України від 24.03.1999 р. № 548-XIV “Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України”
Закон України від 24.03.1999 р. № 551-XIV “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”
Закон України від 24.03.1999 р. № 550-XIV “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України”
Закон України від 24.03.1999 р. № 549-XIV “Про Стройовий статут Збройних Сил України”
Указ Президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 “Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України”
Наказ Міноборони України від 23.03.2017 р. № 164 “Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України”
Військова керівна деталізована публікація Доктрина "Цивільно-військове співробітництво", ВКП 9-00(01).01, затверджена Головнокомандувачем Збройних Сил України 01.07.2020 р.
Наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 20.12.2017 р. № 446 “Про Положення про цивільно-військове співробітництво Збройних Сил України”
Наказ начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України від 02.04.2019 №131 “Про затвердження тимчасової настанови з цивільно-військового співробітництва у ході підготовки та застосування Збройних Сил України”
Наказ начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України від 24.04.2019 №159 “Про затвердження тимчасової інструкції з оцінки цивільного середовища”
STANAG 2509 AJP-3-19 Allied Joint Doctrine for Civil-Military Cooperation (November 9, 2018)
STANAG 2449 ATRAINP-2 Training in the Law of Armed Conflict (June 26, 2019)
Нормативно-правові акти Міністерства оборони України та накази (директиви) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Освітньо-професійна програма ОС Бакалавр
Силабуси вибіркових компонентів ОПП “"Цивільно-військові відносини"”
Кафедра правового забезпечення здійснює підвищення кваліфікації та перепідготовку військовослужбовців та працівників Збройних Сил України:
В Освітньо-професійних програмах "Цивільно-військові відносини" та "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України", а також у Навчальних планах передбачено проведення таких видів практичної підготовки:
практика у сфері права, зокрема на базі юридичних служб органів місцевого самоврядування, органів законодавчої та виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, нотаріату, юридичних клінік закладів вищої освіти
практика в судах, або в системі прокуратури, адвокатури;
військове стажування за фахом на первинних посадах за спеціалізацією;
навчальна практика за програмою L-1А, модуль “Бойова система виживання воїнів”;
навчальна практика за програмою L-1А (Командир відділення);
навчальна практика за програмою L1-B (Командир взводу).
Складовою практичної підготовки за напрямом діяльності кафедри є військові (навчальні) практики та стажування на первинних посадах за спеціалізацією.
Дані заходи проводяться починаючи з другого курсу навчання курсантів на базі територіальних управлінь, зональних відділів (відділень) Військової служби правопорядку Збройних Сил України, підрозділів цивільно-військового співробітництва оперативних командувань та бригадної ланки.
Додаткова практична підготовка курсантів
Додаткова вогнева та тактико-спеціальна підготовка тих, хто навчається, здійснюється на базі 138 центру спеціального призначення Військової служби правопорядку Збройних Сил України.
Заняття організовуються та проводяться інструкторами 138 центру Військової служби правопорядку Збройних Сил України з числа учасників АТО (ООС).
Наукові напрями досліджень кафедри складаються з урахуванням визначених інститутських тематик науково-дослідних робіт та кафедральних тем, обумовлених актуальністю проблем, що підлягають розробці, а також змісту навчальних програм дисциплін, викладання яких забезпечують викладачі кафедри.
Зокрема, колектив кафедри працює над одержанням нових знань щодо розвитку воєнної організації держави, сектору безпеки і оборони, теоретичних основ будівництва і розвитку Збройних Сил, закономірностей цивільно-військових відносин та захисту цивільного населення у збройних конфліктах, організаційно-правових аспектів правоохоронної діяльності у Збройних Силах України тощо.
Кафедра активно приймає участь у щорічних науково-практичних конференціях інституту, забезпечуючи роботу секції актуальних проблем військового права та права національної безпеки, а також у наукових конференціях, що проводять інші заклади вищої освіти. Крім того, на підставі звернень органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій кафедра надає наукові висновки та рецензії з правових питань.
Науково-педагогічний склад кафедри регулярно виступає в якості рецензентів та опонентів під час проведення захисту дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора філософії та доктора наук.
На основі індивідуальних досліджень викладачів кафедри публікуються наукові та навчально-методичні праці.
Кафедрою видано:
Кривенко О.В. Качан І.І. Військова адміністрація: Навч. посібник. – К.: Знання, 2009.
Шульгін В.В. Правова робота в Збройних Силах України: Навч. посібник. – К.: ВІКНУ, 2010.
Колектив авторів під редакцією генерал-майора Балабіна В.В. Науково-практичний коментар до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: Навч. посібник. – К.: ВІКНУ, 2011.
Алещенко В.І. Правове виховання в механізмі формування правової свідомості військослужбовців ЗСУ »: Навч. посібник. – К.: ВІКНУ, 2012.
Карелін В.В. Адміністративно-правові режими та їх реалізація у сфері організації виконання покарань : монографія. Харків : Право, 2018. 360 с.
Гущин О.О., Бериславська О.М. Захист цивільного населення у збройних конфліктах: світовий досвід та модель для України. Human rights as a base for the implementation of European legal values in Ukraine and the Republic of Poland in the context of civil society development : Collective monograph. Lublin: Izdevnieciba “Baltija Publishing”, 2019. 356 p. С.98-123 (Монографія, видана в країні, що входить до ЄС).
Коропатнік І. М., Гущин. О.О., Стецюк С.П., Остапенко І.О.. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення / за заг. ред. С.В. Пєткова. Київ: Юрінком Інтер 2020. 792 с. (коментар до КУпАП);
Військове право: підручник / за ред. І.М. Коропатніка, І.М. Шопіної. Київ: Алерта, 2019. 648 с.
Коропатнік І.М. Розділ 13. Військове право (С. 247-267). Правознавство: навчальний посібник, за заг. ред. С.В. Пєткова. Дніпро: Університет імені Альфреда Нобеля, 2020. 360 с.
Oksana Beryslavska, Oleg Gushchyn. Civil-military interaction and the protection of civilians: scientific approaches, policy and practice. Modern researches: progress of the legislation of Ukraine and experience of the European Union : Collective monograph. Riga: Izdevniecība “Baltija Publishing”, 2020. P. 1. 592 p. P. 347-366 (Монографія, видана в країні, що входить до ЄС);
Oksana Beryslavska, Viktor Dobrovolskyі, Igor Tolok. Distance learning technologies for training specialists in the civil-military relations program: opportunities and prospects Modern approaches to knowledge management development: Collective monograph. Ljubljana, Slovenia. Ljubljana School of Business 2020. 542 р. Р. 458-468 (Монографія, видана в країні, що входить до ЄС);
Бериславська О.М. Опорний конспект лекцій з дисципліни "Доктрина ЦВС ЗС України у відповідності до стандарту НАТО" для курсантів спеціальності 081 "Право". Київ: ВІКНУ, 2020. 54 с.
Актуальні проблеми запобігання злочинам: навч.-метод. посібник / уклад. Тагієв С.Р., Карелін В.В., Яковець І.С. Академія Державної пенітенціарної служби, Чернігів: Десна Поліграф. 2020. 120 с.
Коропатнік І.М. Опорний конспект лекцій з дисципліни "Організація цивільно-військового співробітництва в ході підготовки та застосування Збройних Сил України" для курсантів спеціальності 081 "Право". Київ: ВІКНУ, 2020. 67с.
Оновлена доктрина публічного адміністрування у секторі безпеки і оборони України: колективна монографія/ І.М. Коропатнік, Н.П. Христинчен-ко, І.М. Шопіна, М.В. Ковалів та ін. Львів: СПО-ЛОМ, 2021. 480 с.
Гущин О.О. Опорний конспект лекцій з дисципліни "Міжнародна миротворча діяльність та цивільно-військове співробітництво" для курсантів спеціальності 081 "Право". Київ: ВІКНУ, 2022. 78 с.
Бериславська О.М., Коропатнік І.М. Методичні рекомендації щодо написання та захисту курсової роботи з дисципліни "Організація цивільно-військового співробітництва в ході підготовки та застосування Збройних Сил України" для курсантів спеціальності 081 "Право" ВОС 850400. Київ: ВІКНУ, 2022. 40 с.
Цивільно-військове співробітництво:
Про національну безпеку України : Закон України від 21.06.2018 № 2469-VIII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/2469-19
Про Збройні Сили України : Закон України від 06.12.1991 № 1934-XII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1934-12
Про оборону України : Закон України від 06.12.1991 № 1932-XII // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1932-12
ВКП 9-00(01).01. Доктрина «Цивільно-військове співробітництво»: Затверджена ГК ЗС України від 01.07.2020.
Положення про Управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України, затверджене наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 19.06.2020 № 43/дск;
Концепція розвитку цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 08.11.2016 №411;
Тимчасова інструкція з фіксації та документування випадків шкоди цивільному населенню, затверджена наказом Командувача об’єднаних сил від 24.09.2018 № 453;
Тимчасовий порядок перебування осіб, які безоплатно передають товари, лікарські засоби, медичну техніку та вироби медичного призначення, виконують роботи або надають послуги в районі операції об’єднаннях сил, затверджений наказом Командувача об’єднаних сил від 29.10.2018 № 669;
Про утворення робочої групи із збору та узагальнення інформації про випадки поранення і загибелі цивільного населення, наказ Командувача об’єднаних сил від 29.12.2018 № 851;
Положення про структури цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, затверджене наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 29.12.2018 № 470;
Положення про цивільно-військове співробітництво Збройних Сил України, затверджене наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 20.12.2017 № 446, (зі змінами – наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 29.12.2018 № 471);
Тимчасова настанова з цивільно-військового співробітництва у ході підготовки та застосування Збройних Сил України, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 02.04.2019 №131;
Тимчасова інструкція з оцінки цивільного середовища, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 24.04.2019 №159;
Методика з розрахунку потреб у забезпеченні цивільного населення засобами першої необхідності під час евакуації та розміщення в тимчасових таборах, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 20.07.2020 № 61;
Методика з розрахунку потреб у забезпеченні пошуку, евакуації, транспортуванні та похованні тіл загиблих військовослужбовців, затверджена наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 03.08.2020 № 70;
Методичний посібник для військ (сил) з питань цивільновійськового співробітництва.
Документи НАТО та збройних сил держав-членів НАТО:
NATO military policy on civil-military cooperation (cimic) and civilmilitary interaction (CMI) – MC 0411/2 (Політика НАТО з питань ЦВС);
Allied Joint Doctrine For Civil-Military Cooperation - AJP-3.4.9 edition A (Союзна спільна доктрина ЦВС);
Allied Joint Doctrine For The Military Contribution To Humanitarian Assistance – AJP-3.4.3 edition A (Союзна спільна доктрина щодо військового внеску у гуманітарні операції);
Allied Joint Doctrine For The Military Contribution To Stabilization And Reconstruction - AJP-3.4.5 edition A (Союзна спільна доктрина щодо військового внеску в операції стабілізації та відновлення);
Allied Joint Doctrine for Non-Combatant Evacuation Operations - AJP-3.4.2, edition A (Союзна спільна доктрина щодо операцій евакуації некомбатантів);
Allied Joint Civil-Military Medical Interface Doctrine - AJMedP-6, edition A (Союзна спільна медична доктрина з цивільно-військового медичного співробітництва);
Guidance For The Conduct Of Tactical Stability Activities And Tasks - ATP3.2.1.1 edition B (Керівництво з виконання заходів та завдань зі стабілізації обстановки);
ACO CIMIC Tactics, techniques and procedures – ACO MANUAL (AM) 86-1-1 (Керівництво з тактики, алгоритмів дій і процедур ЦВС);
Civil-Military Operations – JP 3-57 (Цивільно-військові операції);
CIMIC Functional Planning Guide – FPG (Посібник з планування для ЦВС);
Civil Affairs Operations – FM 3-57 (Цивільно-військові операції).
Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України : Закон України; Статут, Форма типового документа, Порядок, Розклад, Журнал від 24.03.1999 № 550-XIV // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/550-14
Кримінальний кодекс України : Кодекс України; Кодекс, Закон від 05.04.2001 № 2341-III // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/2341-14
Кодекс України про адміністративні правопорушення : Кодекс України; Закон, Кодекс від 07.12.1984 № 8073-X // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/80731-10
Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України : Закон України від 07.03.2002 № 3099-III // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/3099-14
Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Військової служби правопорядку у Збройних Силах України під час здійснення службових обов'язків : Постанова Кабінету Міністрів України; Правила, Перелік від 18.01.2003 № 83 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/83-2003-%D0%BF
Про затвердження Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення : Наказ; Міноборони України від 23.10.2021 № 329 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1622-21
Про затвердження Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України : Наказ; Міноборони України від 10.10.2016 № 515 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1429-16
Про затвердження Положення про органи безпеки дорожнього руху Міністерства оборони України : Наказ; Міноборони України від 01.11.1999 № 330 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z0804-99
Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України : Наказ; Міноборони України від 21.11.2017 № 608 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1503-17
Про затвердження Інструкції з організації охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, підрозділами Військової служби правопорядку у Збройних Силах України : Наказ; Міноборони України від 04.08.2021 № 224 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1091-21
Про затвердження Порядку організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців : Наказ; Міноборони України від 05.07.2022 № 178 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z0924-22
Про затвердження Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців : Наказ; Міноборони України від 03.11.2020 № 394 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z0038-21
Про затвердження Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні : Наказ; Міноборони України від 04.06.2021 № 155 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1124-21
Про затвердження Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту : Наказ; Міноборони України від 29.11.2018 № 604 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z1451-18
Про затвердження Порядку залучення військовослужбовців інших військових частин Збройних Сил України до виконання окремих завдань Військової служби правопорядку у Збройних Силах України : Наказ; Міноборони України від 01.07.2021 № 185 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/z0935-21
Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану : Постанова Кабінету Міністрів України; Порядок від 29.12.2021 № 1456 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1456-2021-%D0%BF
Про розподіл Зон діяльності органів управління та підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України : Наказ; Міноборони України від 12.05.2016 № 253 // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/v0253322-16
ВСТ 19.047.001 – 2018 (01) "Об’єднана військова поліція НАТО (STANAG 2085 (Edition 4) NATO COMBINED MILITARY POLICE, IDT)"
ВСТ 19.047.002 – 2018 (01) "Військова поліція НАТО. Керівництво та процедури (STANAG 2226 (Edition 2) / ATP-3.7.2 (Edition A, Version 1) NATO MILITARY POLICE GUIDANCE AND PROCEDURES, IDT)"
ВСТ 19.047.004 – 2019 (01) "Союзна спільна доктрина військової поліції (STANAG 2296 (Edition 1) / AJP-3.2.3.3 ALLIED JOINT DOCTRINE FOR MILITARY POLICE, IDT)"
Документи НАТО та збройних сил держав-членів НАТО:
Stanag 2085 OP (edition 4) – NATO combined military police, 24 february 1988;
Stanag 2226 Ed: 2 / ATP-3.7.2 Ed. A NATO military police guidance and procedures, 25 June 2014;
Stanag 2296 Ed: 1 / AJP-3.2.3.3 Allied joint doctrine for military police, 21 september 2009.