XS
SM
MD
LG
XL
XXL
+38(044)521-32-89
        03189, м. Київ вул. Юлії Здановської, 81
UKR | ENG
       

Кафедра військового права

Загальні відомості

Навчання

Наука

 


Загальні відомості

Про кафедру

Кафедра правового забезпечення є структурним підрозділом військового факультету фінансів і права Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, головним завданням якого є підготовка в інтересах Збройних Сил України офіцерів тактичного рівня за напрямом підготовки 081 “Право”.

Кафедра розпочала діяльність у 2016 році, коли шляхом реорганізації було розділено кафедру фінансів і права, яка у свою чергу була створена ще у 1994 році на базі відділення військової підготовки Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Спочатку підготовка проводилась виключно для студентів, але вже у 1996 році перші заняття за напрямом підготовки “Право” розпочались і для курсантів. За період існування кафедри її очолювали: полковник юстиції КАРПЕНКО М.І. (1994−1999, 2005−2007 роки), полковник юстиції КАЧАН І.І. (1999−2004 роки), підполковник юстиції КУЗЬМИЧ І.І. (2007−2010 роки), полковник ПЕТРІВ І.М. (2010−2011 роки), підполковник КОРОПАТНІК І.М. (2011-2013), полковник СИЗОВ А.І. (2013-2016 роки), полковник ПАСІКА С.П. (2016-2017 роки). З 2017 року по даний час начальником кафедри є полковник КОРОПАТНІК Ігор Михайлович.

Навчання курсантів проводиться на базі:

Інтегроване навчання обумовлює високу якість освіти, забезпечує здобуття глибоких і ґрунтовних базових знань тими, хто навчається, формує готовність випускників стояти на варті законності та правопорядку у Збройних Силах України.

До навчального процесу залучаються представники Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України, юридичної служби Збройних Силах України, волонтерських та громадських організацій України, делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Датської Ради у справах біженців в Україні, місії ООН з прав людини, Центру з питань захисту цивільного населення у збройних конфліктах, Координаційного центру з надання правової допомоги тощо.

Освітньо-професійні програми, за якими здійснюється підготовка на кафедрі:

Замовник на підготовку військових фахівців - Головне управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України).

Замовник на підготовку військових фахівців – Центральне управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України).

За час свого існування кафедра підготувала більше 450 фахівців, абсолютна більшість з яких проходить військову службу на юридичних посадах в структурах Міністерства оборони України, Збройних Сил України, інших військових формувань, розвідувальних та правоохоронних органів України.

Витяг з Положення про кафедру правового забезпечення

 

Склад кафедри

Начальник кафедри правового забезпечення

доктор юридичних наук, професор
полковник
КОРОПАТНІК Ігор Михайлович

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID
Google Scholar: 
Scopus Author ID: 

 

 

Професор кафедри правового забезпечення

кандидат юридичних наук
полковник юстиції
ГУЩИН Олег Олександрович

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID: 
Google Scholar: 
Scopus Author ID: 

 

Доцент кафедри правового забезпечення

доктор юридичних наук, доцент
майор юстиції
КАРЕЛІН Владислав Володимирович

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID: 
Google Scholar: 
Scopus Author ID:

 

Доцент кафедри правового забезпечення
кандидат юридичних наук
капітан юстиції
ЧЕПКОВА Катерина Олександрівна

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar: 

 

Старший викладач кафедри правового забезпечення
підполковник
КУЗЬМЕНКО Ігор Вікторович

 

 

Викладач кафедри правового забезпечення
доктор філософії з галузі право
майор
СТЕЦЮК Сергій Петрович

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:

 

Доцент кафедри правового забезпечення
кандидат юридичних наук
БЕРИСЛАВСЬКА Оксана Михайлівна

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
Google Scholar:

 

Доцент кафедри правового забезпечення
доктор юридичних наук, професор
ХРИСТИНЧЕНКО Надія Петрівна

Профілі в наукометричних базах даних:
Orcid ID:
oogle Scholar:

 

Наші партнери

Зв’язки кафедри

З 2018 року представники кафедри правового забезпечення Військового інституту є учасниками підкомітету Військової поліції Багатонаціонального об’єднаного координаційного комітету з питань військового співробітництва та оборонного реформування. Завдяки цьому партнери з числа збройних сил країн-членів НАТО (Канада, Велика Британія, Латвія, Литва, Чехія, Данія, Польща, Бельгія та інші) надають допомогу у практичній підготовці курсантів у відповідності до стандартів військової поліції країн НАТО.

Завдяки партнерству курсанти та науково-педагогічні науково-педагогічний склад кафедри під керівництвом інструкторів з Великої Британії та Канади проходять навчання на курсах:

Курсова підготовка здійснюється на базі 25 навчально центру Військової служби правопорядку Збройних Сил України (м. Львів).

За результатами успішного закінчення курсів особовий склад отримує сертифікати міжнародного зразка про готовність виконувати завдання у складі та взаємодії з підрозділами країн-членів НАТО.

Кафедрою досягнуто домовленість щодо проведення курсів дистанційного навчання для курсантів 3 та 4 курсів "Доктрина військової поліції за стандартами НАТО" та "Застосування військової поліції в операціях країн членів НАТО" на базі Центру досконалості Військової поліції НАТО (м. Бидгощ, Республіка Польща).

Крім того, методичну та консультативну допомогу кафедрі у навчанні курсантів надає Центр Сухопутних військ Збройних Сил Сполучених Штатів Америки імені Джона Ф. Кеннеді. Американськими партнерами кафедрі передано лекційний курс "Цивільно-військове співробітництво" за стандартами країн НАТО, програмне забезпечення для оцінки цивільного середовища. Фахівцями даного Центру з науково-педагогічними працівниками кафедри проведені інструкторсько-методичні заняття щодо порядку та особливостей проведення занять за даним курсом та використання програмного забезпечення в інтересах Збройних Сил України.

Курсанти та науково-педагогічні працівники кафедри приймали безпосередню участь в українсько-американських командно-штабних навчаннях "Rapid Trident 2019", "Rapid Trident 2020", "Rapid Trident 2021", в подальшому планується продовження співпраці за цим напрямом.

 

Інформація про замовників

Центральне управління цивільно-військового співробітництва (J9) Генерального штабу Збройних Сил України

Центральне управління цивільно-військового співробітництва (J9) Генерального штабу Збройних Сил України (далі - Управління J9) є структурним підрозділом Генерального штабу Збройних Сил України, який призначений для планування, організації, координації заходів цивільно-військового співробітництва (далі - ЦВС) та репатріаційних заходів і пошукової роботи, контролю за їх виконанням у Збройних Силах України.

Управління J9 забезпечує здійснення Головнокомандувачем Збройних Сил України безпосереднього військового керівництва Збройними Силами України з питань ЦВС.

Управління J9 підпорядковується начальнику Генерального штабу Збройних Сил України, який здійснює керівництво його діяльністю.

Управління J9 у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, іншими нормативно-правовими актами.

Основними завданнями Управління J9 є:

Офіційна Facebook сторінка:

Стаття в українській Вікіпедії:

 

Військова служба правопорядку у Збройних Силах України

Військова служба правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях, військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.

Загальне керівництво Службою правопорядку здійснює Міністр оборони України через Головнокомандувача Збройних Сил України.

Основними завданнями Служби правопорядку є:

При прийнятті рішення про введення в Україні чи в окремих її місцевостях режиму воєнного або надзвичайного стану на Службу правопорядку додатково покладаються завдання щодо:

Офіційна Facebook сторінка:

Стаття в українській Вікіпедії: 

 

Навчання

ОПП Правоохоронна діяльність у Збройних Силах України

Метою професійної діяльності військового фахівця за ВОС 390600 (850600) "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України" є зміцнення законності, правопорядку та військової дисципліни у Збройних Силах України, забезпечення конституційних прав військовослужбовців з урахуванням професійної специфікації MPU OS 2018.

За умови обрання одного із вибіркових блоків дисциплін навчального плану освітньої програми (у відповідності до Професійного стандарту офіцера тактичного рівня Збройних Сил України (галузь знань 08 Право, Спеціальність 081 Право, ВОС 850600 (390600) "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України"), складання всіх форм контролю, захисту практики та проходження підсумкових атестацій, рішенням екзаменаційної комісії курсанту присвоюється професійна кваліфікація – юрист, офіцер тактичного рівня.

 

Назви типових посад:

 

Основні документи, які регулюють професійну (службову) діяльність

 

ОПП Цивільно-військове співробітництво

Метою професійної діяльності військового фахівця за ВОС 850400 "Цивільно-військове співробітництво" є створення сприятливих умов для виконання покладених на Збройні Сили України завдань за призначенням, а також недопущення перешкоджання цій діяльності з боку місцевого населення у районах постійної дислокації військових частин та підрозділів Збройних Сил України, на шляхах переміщення військ (сил) та під час запровадження заходів правового режиму надзвичайного та воєнного стану, участі в стабілізаційних (антитерористичних) операціях, операціях з підтримання миру і безпеки.

За умови обрання одного із вибіркових блоків дисциплін навчального плану Освітньої програми (у відповідності до Професійного стандарту офіцера тактичного рівня Збройних Сил України (галузь знань 08 Право, Спеціальність 081 Право, ВОС 850400 "Цивільно-військове співробітництво"), складання всіх форм контролю, захисту практики та проходження підсумкових атестацій, рішенням екзаменаційної комісії курсанту присвоюється професійна кваліфікація – юрист, офіцер тактичного рівня.

Назви типових посад

Основні документи, які регулюють професійну (службову) діяльність

  1. Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР

  2. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. № 322-VIII

  3. Закон України від 06.12.1991 р. № 1934-XII “Про Збройні Сили України”

  4. Закон України від 25.03.1992 р. № 2232-XII “Про військовий обов’язок і військову службу”

  5. Закон України від 24.03.1999 р. № 548-XIV “Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України”

  6. Закон України від 24.03.1999 р. № 551-XIV “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”

  7. Закон України від 24.03.1999 р. № 550-XIV “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України”

  8. Закон України від 24.03.1999 р. № 549-XIV “Про Стройовий статут Збройних Сил України”

  9. Указ Президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 “Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України

  10. Наказ Міноборони України від 23.03.2017 р. № 164 “Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України”

  11. Військова керівна деталізована публікація Доктрина "Цивільно-військове співробітництво", ВКП 9-00(01).01, затверджена Головнокомандувачем Збройних Сил України 01.07.2020 р.

  12. Наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 20.12.2017 р. № 446 “Про Положення про цивільно-військове співробітництво Збройних Сил України”

  13. Наказ начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України від 02.04.2019 №131 “Про затвердження тимчасової настанови з цивільно-військового співробітництва у ході підготовки та застосування Збройних Сил України”

  14. Наказ начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України від 24.04.2019 №159 “Про затвердження тимчасової інструкції з оцінки цивільного середовища”

  15. STANAG 2509 AJP-3-19 Allied Joint Doctrine for Civil-Military Cooperation (November 9, 2018)

  16. STANAG 2449 ATRAINP-2 Training in the Law of Armed Conflict (June 26, 2019)

  17. Нормативно-правові акти Міністерства оборони України та накази (директиви) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Освітньо-професійна програма ОС Бакалавр

Силабуси вибіркових компонентів ОПП “"Цивільно-військові відносини"”

 

Курси перепідготовки та підвищення кваліфікації

Кафедра правового забезпечення здійснює підвищення кваліфікації та перепідготовку військовослужбовців та працівників Збройних Сил України:

  1. Курси підвищення кваліфікації осіб офіцерського складу Військової служби правопорядку у Збройних Силах України з питань вивчення військового законодавства та питань виявлення злочинів, інших правопорушень, проведення службових розслідувань;
  2. Курси підвищення кваліфікації осіб офіцерського складу за напрямом діяльності цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України;
  3. Курси підвищення кваліфікації фахівців юридичної служби Збройних Сил України;
  4. Курси підвищення кваліфікації фахівців юридичної служби з права збройних конфліктів;
  5. Курси перепідготовки та підвищення кваліфікації військовослужбовців офіцерського і сержантського складу з вищою освітою.

Навчальна практика

В Освітньо-професійних програмах "Цивільно-військові відносини" та "Правоохоронна діяльність в Збройних Силах України", а також у Навчальних планах передбачено проведення таких видів практичної підготовки:

 

Військові (навчальні) практики (стажування)

Складовою практичної підготовки за напрямом діяльності кафедри є військові (навчальні) практики та стажування на первинних посадах за спеціалізацією.

Дані заходи проводяться починаючи з другого курсу навчання курсантів на базі територіальних управлінь, зональних відділів (відділень) Військової служби правопорядку Збройних Сил України, підрозділів цивільно-військового співробітництва оперативних командувань та бригадної ланки.

Додаткова практична підготовка курсантів

Додаткова вогнева та тактико-спеціальна підготовка тих, хто навчається, здійснюється на базі 138 центру спеціального призначення Військової служби правопорядку Збройних Сил України.

Заняття організовуються та проводяться інструкторами 138 центру Військової служби правопорядку Збройних Сил України з числа учасників АТО (ООС).

 

Напрями наукових досліджень

Наукові напрями досліджень кафедри складаються з урахуванням визначених інститутських тематик науково-дослідних робіт та кафедральних тем, обумовлених актуальністю проблем, що підлягають розробці, а також змісту навчальних програм дисциплін, викладання яких забезпечують викладачі кафедри.

Зокрема, колектив кафедри працює над одержанням нових знань щодо розвитку воєнної організації держави, сектору безпеки і оборони, теоретичних основ будівництва і розвитку Збройних Сил, закономірностей цивільно-військових відносин та захисту цивільного населення у збройних конфліктах, організаційно-правових аспектів правоохоронної діяльності у Збройних Силах України тощо.

Кафедра активно приймає участь у щорічних науково-практичних конференціях інституту, забезпечуючи роботу секції актуальних проблем військового права та права національної безпеки, а також у наукових конференціях, що проводять інші заклади вищої освіти. Крім того, на підставі звернень органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій кафедра надає наукові висновки та рецензії з правових питань.

Науково-педагогічний склад кафедри регулярно виступає в якості рецензентів та опонентів під час проведення захисту дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора філософії та доктора наук.

На основі індивідуальних досліджень викладачів кафедри публікуються наукові та навчально-методичні праці.

 

Наукові праці

Кафедрою видано:

 

Нормативна база

Цивільно-військове співробітництво:

Документи НАТО та збройних сил держав-членів НАТО:

 

Правоохоронна діяльність у Збройних Силах України:

Документи НАТО та збройних сил держав-членів НАТО: