Військову підготовку студентів у Київському університеті проводила Військова кафедра, яка була створена за наказом воєнного відомства від 16 жовтня 1933 року. Кафедра мала 23 викладачі і готувала командирів артилерійських взводів, льотчиків-спостерігачів і медсестер. З 1937 року військова кафедра почала готувати молодших командирів за фахом снайпер, ручний і станковий кулеметник, інструктор ППХО. З початком Другої світової війни військова кафедра в університеті ліквідується, викладачі й студенти призовного віку відбувають на фронт. У травні 1943 року, коли Київський університет знаходився в евакуації у казахському місті Кизил-Орда і разом із Харківським університетом складав Об’єднаний Український університет, створюється військово-фізкультурна кафедра, яка проводить початкову військову підготовку студентів.
У 1944 році після повернення в Київ відновлюється військова підготовка студентів університету. У 1949 році в вводиться військова підготовка для студентів фізичного та радіофізичного факультетів за фахом “радіолокаційні станції” і створюється цикл (РЛС); для підготовки студентів факультету іноземних мов створюється цикл військового перекладу. В цей період існував також третій цикл – артилерійський. 1960 рік – вводиться медична підготовка студенток гуманітарних факультетів за фахом “медична сестра”. З 1962 року розпочинається військова підготовка студентів механіко-математичного факультету і створюється цикл (АСУ); у 1949 році вводиться військова підготовка для студентів фізичного та радіофізичного факультетів за фахом “радіолокаційні станції” і створюється цикл (РЛС) ; для підготовки студентів факультету іноземних мов створюється цикл військового перекладу. В цей період існував також третій цикл – артилерійський. 1960 рік – вводиться медична підготовка студенток гуманітарних факультетів за фахом “медична сестра”. З 1962 року розпочинається військова підготовка студентів механіко-математичного факультету і створюється цикл (АСУ). 1965 – рік для студентів 10 факультетів (філологічного, філософського, історичного, географічного, геологічного, економічного, юридичного, хімічного, біологічного та журналістики) вводиться військова підготовка за фахом “командир мотострілецького взводу” та створюється цикл тактичної підготовки. 1969 рік – вводиться військова підготовка на циклі АСУ для студентів факультету кібернетики. У 1971 році вводиться військова підготовка для студентів факультету міжнародних відносин та міжнародного права на циклі військового перекладу.
1983 рік – у зв’язку з багатопрофільністю підготовки офіцерів запасу військова кафедра реорганізується в Об’єднану військову кафедру. На той час на Об’єднаній військовій кафедрі було 7 військових циклів: автоматизованих систем управління, радіолокаційної техніки, загальновійськової підготовки, військового перекладу, тактичної підготовки, вогневої підготовки і військово-технічної підготовки, а також цикли цивільної оборони та медичної підготовки. Для вдосконалення військової підготовки студентів на базі Об’єднаної військової кафедри створюється Відділення військової підготовки Київського університету імені Тараса Шевченка з двох факультетів.
У 1991 році для вдосконалення військової підготовки студентів на базі Об’єднаної військової кафедри створено Відділення військової підготовки Київського університету імені Тараса Шевченка з двох факультетів: факультету військово-технічної підготовки та факультету військово-гуманітарної підготовки (пізніше військово-фінансової підготовки), які у свою чергу мали кафедральну структуру. Крім них, на Відділенні окремо існували кафедра тактики та оперативного мистецтва й кафедра автомобільної підготовки.
18 січня 1992 року офіцери Відділення у повному складі прийняли Військову присягу на вірність українському народові.
Важливою подією для Відділення став наказ Міністра оборони України й Міністра освіти України № 39/1 від 16 червня 1993 року про введення на Відділенні підготовки офіцерів кадру для Збройних Сил за чотирма напрямками: військовий картограф, військовий юрист, військовий перекладач, спеціаліст військово-фінансової служби, з 1997 року – військовий психолог, з 2000 р. – політолог, а також офіцерів-слухачів фахівців фінансової служби. З 1995 року почалася підготовка офіцерів-слухачів юридичної служби з трирічним терміном навчання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 1998 року № 64 з метою подальшого вдосконалення системи підготовки фахівців для Збройних Сил та інших військових формувань Відділення військової підготовки Київського національного університету імені Тараса Шевченка перетворено у Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
21 січня визначено Днем Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка.