Кафедра фінансового забезпечення військ (далі – Кафедра) створена в 1994 році як перша кафедра фінансово-економічного напряму для підготовки офіцерів-фінансистів для Збройних Сил України та інших військових формувань. Вже протягом 30 років на кафедрі курсанти вивчають теорію і практику організації фінансового забезпечення у військових частинах як в мирний час так і в умовах режиму воєнного стану.
Кафедра підпорядкована начальнику військового факультету сил підтримки та забезпечення Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Станом на сьогодні кафедра готує фахівців за спеціальностями:
D1 Облік і оподаткування.
D2 Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок.
Підготовка фахівців за обома спеціальностями проводиться для фінансових органів Збройних Сил України й інших військових формувань України. Крім того на кафедрі проводяться численні курси підвищення кваліфікації фахівців фінансових органів як існуючих військових частин так і новостворених після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.
Кафедра фінансового забезпечення військ Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка призначена для здійснення освітньої, методичної та наукової діяльності з військово-професійної підготовки курсантів (слухачів) чи міжгалузевою групою спеціальностей, у тому числі з підготовки науково-педагогічних працівників, а також підвищення кваліфікації військових фахівців.
Кафедра здійснює підготовку курсантів, слухачів, ад’юнктів для подальшої служби на посадах офіцерського або начальницького складу для задоволення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Кафедра призначена для здійснення освітньої, методичної та наукової з військово-професійної підготовки курсантів (слухачів) чи міжгалузевою групою спеціальностей, у тому числі з підготовки науково-педагогічних працівників, а також підвищення кваліфікації військових фахівців.
Основні завдання освітньої діяльності кафедри:
Розробка перспективного плану розвитку та удосконалення матеріально-технічної бази та погодження його з замовниками, керуючись нормами чинного законодавства України та перспективними планами розвитку сектору військової освіти та науки у тісній синергії з міжнародно визнаними практиками Північноатлантичного альянсу. За результатами такої синергії, здобувачі набувають спроможностей до запам’ятовування, розуміння, застосування, аналізу, оцінювання та створення сприятливого робочого середовища для професійної фахової діяльності, а також набувають погоджених із замовниками компетентностей.
Підготовка курсантів, слухачів та ад'юнктів для подальшої служби на посадах офіцерського або начальницького складу для задоволення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Забезпечення повного та якісного виконання державного замовлення на підготовку аудиторів та фахівців фінансово-економічних органів для Збройних Сил України та інших військових формувань за визначеними спеціальностями в очній (денній), заочній, дистанційній та змішаній формах навчання.
Поширення й впровадження в освітній процес підготовки аудиторів та фахівців фінансово-економічних органів для Збройних Сил України та інших військових формувань досягнень військової науки, досвіду локальних війн і збройних конфліктів, передового бойового досвіду, стандартів Північноатлантичного альянсу.
Основні завдання наукової діяльності кафедри:
Здійснення підготовки й видання монографій, підручників, навчальних посібників та іншої наукової (навчально-методичної) літератури для аудиторів та фахівців фінансово-економічних органів військових частин для Збройних Сил України та інших військових формувань.
Розроблення підручників, навчальних посібників, довідників та іншої необхідної методичної літератури для проведення усіх видів навчальної та наукової роботи викладачами кафедри.
Розроблення планів наукових досліджень, визначення тематики, форм і методів їх проведення та впровадження результатів в освітній процес.
Основні завдання повсякденної діяльності кафедри:
Розроблення проєктів документів, які регламентують діяльність Військового інституту, задля реалізації вимог Міністерства оборони до підготовки аудиторів та фахівців фінансово-економічних органів військових частин для Збройних Сил України та інших військових формувань.
Освітньо-професійна програма “Фінанси у воєнній сфері” за ступенем вищої освіти Бакалавр (8 семестрів, 240 кредитів ЄКТС). Обов’язкові компоненти освітньої програми підготовки:
Логістика, економіка та організація військового господарства військових частин (6 ЄКТС).
Оборонна економіка (4 ЄКТС).
Фінансове забезпечення військової частини (12 ЄКТС).
Грошове забезпечення військовослужбовців (12 ЄКТС).
Оплата праці працівників військових частин (12 ЄКТС).
Бухгалтерський облік у Збройних Силах України (14 ЄКТС).
Освітньо-професійна програма “Фінанси у воєнній сері” за ступенем вищої освіти Магістр (3 семестри, 90 кредитів ЄКТС). Обов’язкові та вибіркові компоненти освітньої програми підготовки:
Фінансова звітність у Збройних Силах України за державними стандартами (6 ЄКТС).
Державна політика з соціального забезпечення військовослужбовців в Україні (6 ЄКТС).
Обліково-аналітичне забезпечення управління фінансовим забезпеченням військових частин Збройних Сил України (7 ЄКТС).
Гарантійні та компенсаційні виплати працівникам Збройних Сил України (6 ЄКТС).
Інформаційні системи і технології фінансово-економічної служби Збройних Сил України (4 ЄКТС).
Освітньо-професійна програма “Внутрішній аудит” за ступенем вищої освіти Бакалавр (8 семестрів, 240 кредитів ЄКТС)
Обов’язкові компоненти освітньої програми підготовки:
Внутрішній аудит у системі Міністерства оборони України (10 ЄКТС).
Логістика, економіка та організація військового господарства військових частин (3 ЄКТС).
Оборонна економіка (3 ЄКТС).
Фінансове забезпечення військової частини (8 ЄКТС).
Грошове забезпечення військовослужбовців (8 ЄКТС).
Оплата праці працівників військових частин (8 ЄКТС).
Бухгалтерський облік у Збройних Силах України (10 ЄКТС).
Внутрішній контроль у системі Міністерства оборони України (4 ЄКТС).
Інші освітні програми: L-1B (ФВЕ), L-1B (ВА), L-1С (ФВЕ).
Водночас кафедра здійснює діяльність поза освітньо-професійними програмами – у межах навчальної план-програми курсу підвищення кваліфікації фахівців фінансово-економічних служб військових частин (установ) Збройних Сил України (ФЕС-ТР).
Організація підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників кафедри відбувається систематично за активного співробітництва з провідними оборонними та освітянськими інституціями України та за кордоном.
Проходження курсів на платформі NATO DEEP ADL, поглибленого вивчення іноземної мови, стажування НПП та курсантів у провідних вищих цивільних та військових навчальних закладах України та за кордоном, вивчення та впровадження принципів соціальної справедливості та гендерної рівності, системи запобігання та виявлення академічного плагіату.
Участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (у рамках набуття бойового досвіду).
Здобуття військової освіти оперативно-тактичного рівня.
Участь у тренінгах та навчаннях з протидії корупції.
Проходження курсів на платформі NATO DEEP ADL, зокрема щодо підвищення обізнаності з кіберзахисту, гендерної політики, оборонних закупівель, управління оборонними ресурсами, оборонного планування, виявлення та попередження неправомірних дій.
Проходження тренінгів із розроблення професійних стандартів.
Участь у курсах із поглибленого вивчення іноземної мови, академічного письма та лекторської діяльності.
Навчання та стажування у провідних іноземних вищих навчальних закладах, зокрема Університету Латвії, Політехнічному інституті Португалії, Військовій академії Болгарії.
Спільна участь з міжнародними партнерами у розробленні та поданні проєктів NATO “Наука заради миру та безпеки”.
Участь у міжнародних грантових проєктах ERASMUS+ та Jean Monnet Modules.
Участь у тренінговій програмі NATO DEEP Faculty Trainings з набуття спроможностей інструкторського фаху для приведення освітньо-професійних програм та модулів навчальних дисциплін до стандартів вищої освіти NATO, базованих на Спільній директиві стратегічних командувань НАТО “Освіта та індивідуальна підготовка (E&ITD) 075-007”.
Інноваційна діяльність кафедри скерована на аналіз керівних документів та інформаційних матеріалів щодо узагальнення бойового досвіду військ, а також матеріалів з відкритих джерел щодо сучасних підходів до організації освітнього процесу. Варто зазначити, що інноваційна діяльність кафедри також базується на пошуку та впровадженні провідних норм та практик організації освітньої діяльності Північноатлантичного альянсу.
Soft Skills.
Філософія посібника NATO DEEP E&ITD 075-007 у розрізі впровадження практики інтерактивних лекцій, групових об’єднань, панельних дискусій, дебатів, кейс-методів, тренінгів, проблемно-орієнтованого навчання, системи рубрики оцінювання, матриць планування/проведення занять та оцінювання, базованих на таксономії Блума, SMART, SWOT та інших провідних інструментах.
Відповідальне впровадження та використання технологій штучного інтелекту, яке базується на затверджених Рекомендаціях Міністерства цифрової трансформації України спільно з Міністерством освіти і науки України, UK International Development foundation та Eurasia Foundation.
Програмне забезпечення для автоматизації процесів фінансово-економічної та освітньо-наукової діяльності SmartFox, Notion, Canva, Nibelung, SAP, MIA, MeDOC, Zotero тощо.