Музей активно формується з другої половини 2023 року, з ініціативи та за прямої участі керівництва Військового інституту. В основу колекції лягли предмети бійців та трофеї 24 омбр. Створенню музею, організації його майбутньої наукової діяльності, сучасному та адекватному формуванню структури допомагає міжвідомча взаємодія. Значну методичну допомогу надали Національний військово-історичний музей, Музей історії Київського національного університету імені Тараса Шевченко, Археологічний музей Історичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка. В організації простору та художньому оздобленні також прийняли участь представники Музею історії Десятинної церкви, Музею спортивної слави України, Національного науково-природничого музею НАН України, Українського інституту національної пам’яті, художня група Людмили Байло.
На даному етапі через зміни у структурі Сухопутних військ офіційний статус музею не затверджено. Експозиція в цілому складена (хоча постійно розвивається, в міру появи нових засобів та експонатів), хоча офіційно музей не відкрито, переважна більшість відвідувачів ВІКНУ висловлюють бажання оглянути матеріали виставок. Також виявлено значний запит зі сторони курсантів Інституту щодо унаочнення матеріалів лекцій.
Хронологія розвитку збройного протистояння від 2014 до 2022 років – Революція гідності, окупація Криму, АТО, ООС.
Інсталяція української позиції після бою.
Сучасна символіка Збройних сил України.
Інсталяція ворожої позиції після бою.
Сектор озброєння – елементи боєприпасів та зброї.
Підтримка суспільства – волонтерство – опора сил оборони.
Історія ВІКНУ.
Сектор тимчасових виставок та проведення музейних заходів.
Окремо сформовано експозицію матеріалів капеланської служби.
Музей сформовано на наявних матеріалах, ресурси для проведення спеціальних експедицій відсутні, колекції в стадії формування. Тому було прийнято рішення розмістити експонати за тематичним принципом. Основна експозиція охоплює події 2014 – 2023 років і представляє здебільшого в символічному вигляді збройну боротьбу українського народу проти московських загарбників у 21 столітті.
Експозиція за наповненням різнорідна – предмети одягу, спорядження, зброя, макети, елементи ракет та літальних апаратів, фотографії, схеми, карти, прапори, шеврони тощо. Таким чином, композиція кожного сегменту та всієї експозиції загалом має динамічний характер, спонукає до загальної оцінки подій, широкого погляду на процес війни, її передумови та наслідки. Також це дозволяє оперативно розвивати та видозмінювати її. Експозиція залишається відкритою, може бути доповнена, змінена зі зміною театру воєнних дій. Також відкритий характер та сегментованість викладу дозволяє адаптувати частини експозиції, за потреби, до проведення спеціальних навчальних чи представницьких заходів.