Зміцнення демократичного цивільного контролю (ДЦК) є одним із пріоритетних завдань України в умовах поточних викликів. Адже це є основою демократичного ладу в країні та важливою складовою ефективної обороноздатності держави.
Protect2 Project провів круглий стіл з курсантами та викладачами Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка на тему «Демократичний цивільний контроль: значення для Міністерства оборони України та Збройних сил України». Метою заходу було поглиблення розуміння загальновизнаних принципів і практик ДЦК, обговорення їх впровадження в Україні та шляхів удосконалення процесу імплементації.
Захід провели Вікторія Роллер, експертка PROTECT2 з оборонного законодавства, та Ангеліна Яковчук, експертка проєкту з оборонного урядування. Учасники й учасниці обговорили розуміння поняття ДЦК, його нормативне закріплення, проблемні аспекти та дію в Україні.
Як зазначили експертки, предметом цивільного контролю в Україні є:
- дотримання законодавства у діяльності органів сектору безпеки й оборони;
- недопущення використання цих органів для узурпації влади чи порушення прав громадян;
- зміст і стан реалізації стратегій, програм і планів у сфері національної безпеки та оборони;
- ефективність використання ресурсів, зокрема бюджетних коштів органами сектру безпеки і оборони;
Міжнародний досвід здійснення демократичного цивільного контролю на прикладі Канади був представлений старшим радником PROTECT2 з питань оборони Крейгом Кінг, бригадним генералом (у відставці) Збройних сил Канади. Він розповів про види демократичного цивільного контролю та особливостійого здійснення в Канаді.
Проєкт PROTECT2, який впроваджується за підтримки уряду Канади, послідовно працює із національними партнерами над посиленням принципів демократичного цивільного контролю в Україні. Адже це – основна стійкої, прозорої та ефективної системи безпеки і оборони.
Міністерство оборони України Збройні Сили України / The Armed Forces of Ukraine Embassy of Canada to Ukraine Alinea International