ТВО Начальника кафедри військової політології
кандидат психологічних наук,
підполковник
Балабушка Євген Олександрович
Одним із напрямів діяльності Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка є підготовка кваліфікованих військових фахівців за спеціальністю 052 “Політологія” для Збройних Сил України та інших військових формувань сектору безпеки та оборони. Знання, які отримують випускники кафедри забезпечують глибоке розуміння політичних аспектів військової справи, сприяє розробці ефективних стратегій та прийняттю обґрунтованих рішень. Використовуючи знання воєнної політології, військові лідери можуть краще орієнтуватися у складних політичних ситуаціях, прогнозувати майбутні загрози та забезпечувати надійний захист держави. Базову освіту майбутні військові політологи здобувають на філософському факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Кафедра військової політології у складі Військового інституту створена 18 жовтня 2018 року на підставі спільної директиви Міністерства оборони та Генерального штабу ЗС України від 6 жовтня 2018 року. Базою формування кафедри стала кафедра військової психології та політології військового гуманітарно-лінгвістичного факультету.
Укомплектування кафедри науково-педагогічним складом розпочато 7 грудня 2018 року. З 16 січня 2019 року кафедра розпочала свою роботу. 1 жовтня 2023 року кафедра увійшла до складу військового факультету соціальних та поведінкових наук.
Науково-педагогічні працівники кафедри у складі високомобільних груп внутрішніх комунікацій постійно залучаються до проведення визначених керівництвом завдань в районі бойових дій. Здійснюють заходи зі створення або налагодження внутрішніх комунікацій у підрозділах та надання допомоги командирам військових частин (підрозділів) у впровадженні їх у практику бойової діяльності, доведення та роз’яснення військово-політичних рішень, вивчення морально-психологічного клімату у підрозділі для виконання бойових завдань та інші завдання.
Кафедра забезпечує викладання наступних військово-спеціальних дисциплін – “Інформаційно-пропагандистське забезпечення військ (сил)”, “Вступ до спеціальності”, “Воєнна політологія”, “Воєнно-політична історія України”, “Стратегічні комунікації сил оборони”, “Актуальні питання воєнної політики”, “Державна інформаційна політика в сфері оборони”, “Геополітична експансія та національна безпека”. Крім того, іншими кафедрами військового інституту здійснюється викладання загальновійськових дисциплін, а філософським факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка – дисциплін спеціальності.
На базі кафедри військової політології постійно проходять щорічні курси підвищення кваліфікації офіцерів-політологів військових частин і підрозділів Збройних Сил України, а також фахівців з морально-психологічного забезпечення підрозділів Збройних Сил України.
З 2019 року викладачі та курсанти спеціальності “Політологія” приймають участь програмі Європейського союзу Еразмус, щодо обміну студентами та викладачами між університетами країн Євросоюзу.
З 2023 року викладачі кафедри забезпечують підготовку фахівців навчального батальйону резерву офіцерського складу структур морально-психологічного забезпечення ВОС-341000 (морально-психологічне забезпечення).
З 2023 року викладачі та курсанти спеціальності “Політологія” приймають участь програмі НАТО DEEP, що спрямована на зміцнення системи військової освіти країн-партнерів Альянсу, підвищення стандартів військової освіти, зокрема, шляхом реформування навчальних програм, впровадження сучасних методів навчання, а також професійного розвитку викладацького складу.
Основні зусилля науково-педагогічних працівників кафедри спрямовані на:
Починаючи з 2019 року при кафедрі військової політології функціонує ад’юнктура. Дисертаційні дослідження ад’юнктів проводяться за спеціальністю 052 “Політологія”. Значну роботу як у підготовці науково-педагогічних кадрів, так і в організації та здійсненні навчально-виховного процесу проводять професори кафедри – доктор військових наук, старший науковий співробітник, полковник Пунда Ю.В., доктор філософських наук, професор Хилько Микола Іванович.
Основні напрями наукових пошуків кафедри:
дослідження в сфері сектору безпеки і оборони України;
роль стратегічних комунікацій у здійсненні національної безпеки;
аналіз досвіду забезпечення кібербезпеки в Збройних Силах України та країн-партнерів;
аналіз сучасних загроз в інформаційному просторі, методів ведення інформаційних війн та засобів захисту інформаційної безпеки держави;
сучасні методи реагування на дезінформацію в інформаційних каналах сфери оборони.
Науково-педагогічні працівники кафедри розробляють наукові статті, навчальні посібники, збірники документів, беруть участь в наукових заходах, які проводяться у Військовому інституті та університеті, а також на інших освітньо-наукових платформах.
Курсанти залучаються до діяльності наукового гуртка та беруть участь у відомчих та міжнародних науково-практичних конференціях.
По закінченню навчання випускники отримують ступінь вищої освіти “бакалавр” та “магістр”, кваліфікацію офіцера тактичного рівня, а також вміння та навички, що дають змогу:
здійснювати воєнно-політичне прогнозування;
проводити аналітичну роботу;
забезпечувати стратегічні комунікації;
формувати інформаційний контент, створювати комунікаційні стратегії, ПР матеріали, медіапродукти;
організовувати взаємодію з місцевими органами влади, ЗМІ, громадськими та волонтерськими організаціями, релігійними об’єднаннями в районі виконання завдань за призначенням;
виявляти та оцінювати основні напрямки інформаційно-психологічного впливу противника;
оцінювати суспільно-політичну обстановку в районах виконання завдань;
впроваджувати технології впливу на громадськість.