Історія

Військову підготовку студентів у Київському університеті проводила Військова кафедра, яка була створена за наказом воєнного відомства від 16 жовтня 1933 року. Кафедра мала 23 викладачі і готувала командирів артилерійських взводів, льотчиків-спостерігачів і медсестер. З 1937 року військова кафедра почала готувати молодших командирів за фахом снайпер, ручний і станковий кулеметник, інструктор ППХО. З початком Другої світової війни військова кафедра в університеті ліквідується, викладачі й студенти призовного віку відбувають на фронт. У травні 1943 року, коли Київський університет знаходився в евакуації у казахському місті Кизил-Орда і разом із Харківським університетом складав Об’єднаний Український університет, створюється військово-фізкультурна кафедра, яка проводить початкову військову підготовку студентів.

У 1944 році після повернення в Київ відновлюється військова підготовка студентів університету. У 1949 році в вводиться військова підготовка для студентів фізичного та радіофізичного факультетів за фахом “радіолокаційні станції” і створюється цикл (РЛС); для підготовки студентів факультету іноземних мов створюється цикл військового перекладу. В цей період існував також третій цикл – артилерійський. 1960 рік – вводиться медична підготовка студенток гуманітарних факультетів за фахом “медична сестра”. З 1962 року розпочинається військова підготовка студентів механіко-математичного факультету і створюється цикл (АСУ); у 1949 році вводиться військова підготовка для студентів фізичного та радіофізичного факультетів за фахом “радіолокаційні станції” і створюється цикл (РЛС) ; для підготовки студентів факультету іноземних мов створюється цикл військового перекладу. В цей період існував також третій цикл – артилерійський. 1960 рік – вводиться медична підготовка студенток гуманітарних факультетів за фахом “медична сестра”. З 1962 року розпочинається військова підготовка студентів механіко-математичного факультету і створюється цикл (АСУ). 1965 – рік для студентів 10 факультетів (філологічного, філософського, історичного, географічного, геологічного, економічного, юридичного, хімічного, біологічного та журна­лістики) вводиться військова підготовка за фахом “командир мотострілецького взводу” та створюється цикл тактичної підготовки. 1969 рік – вводиться військова підготовка на циклі АСУ для студентів факультету кібернетики. У 1971 році вводиться військова підготовка для студентів факультету міжнародних відносин та міжнародного права на циклі військового перекладу.

1983 рік – у зв’язку з багатопрофільністю підготовки офіцерів запасу військова кафедра реорганізується в Об’єднану військову кафедру. На той час на Об’єднаній військовій кафедрі було 7 військових циклів: автоматизова­них систем управління, радіолокаційної техніки, загально­військової підготовки, військового перекладу, тактичної під­готовки, вогневої підготовки і військово-технічної підготовки, а також цикли цивільної оборони та медичної підготовки. Для вдосконалення військової підготовки студентів на базі Об’єднаної військової кафедри створюється Відділення військової підготовки Київського університету імені Тараса Шевченка з двох факультетів.

У 1991 році для вдосконалення військової підготовки студентів на базі Об’єднаної військової кафедри створено Відділення військової підготовки Київського університету імені Тараса Шевченка з двох факультетів: факультету військо­во-технічної підготовки та факультету військово-гуманітарної підготовки (пізніше військово-фінансової підготовки), які у свою чергу мали кафедральну структуру. Крім них, на Відділенні окремо існували кафедра тактики та оперативного мистецтва й кафедра автомобільної підготовки.

18 січня 1992 року офіцери Відділення у повному складі прийняли Військову присягу на вірність українському народові.

Важливою подією для Відділення став наказ Міністра оборони України й Міністра освіти України № 39/1 від 16 червня 1993 року про введення на Відділенні підготовки офіцерів кадру для Збройних Сил за чотирма напрямками: військовий картограф, військовий юрист, військовий перекладач, спеціаліст військово-фінансової служби, з 1997 року – військовий психолог, з 2000 р. – політолог, а також офіцерів-слухачів фахівців фінансової служби. З 1995 року почалася підготовка офіцерів-слухачів юридичної служби з трирічним терміном навчання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 1998 року № 64 з метою подальшого вдосконалення системи підготовки фахівців для Збройних Сил та інших військових формувань Відділення військової підготовки Київського національного університету імені Тараса Шевченка перетворено у Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

21 січня визначено Днем Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Керівники Військового інституту

1933-1936 рр. комбриг Борисенко Леонід Ілліч.

1936-1937 рр. майор Брикін Микола Євстратович.

1937-1941 рр. полковник Точинський Микола Олександрович.

1941-1943 рр. Солодкий Анатолій Іванович

1943-1944 рр. полковник Єлисєєв Іван Антонович.

1944-1948 рр. полковник Беліченко Павло Якович.

1948-1950 рр. генерал-майор Вахрамєєв Іван Михайлович.

1950-1952 рр. генерал-майор Кудрявцев Микола Миколайович.

1952-1954 рр. генерал-майор Морозов Павло Іванович.

1954-1956 рр. генерал-майор Лосєв Анатолій Іванович.

1956-1958 рр. полковник Скиба Григорій Петрович.

1958-1961 рр. полковник Кучеров Яків Олександрович.

1961-1970 рр. полковник-інженер Ємельянов Іван Михайлович.

1970-1987 рр. полковник-інженер Папушин Павло Андрійович.

1987-2004 рр. генерал-лейтенант Жуков Сергій Анатолійович.

2005-2017 рр. генерал-майор Балабін Віктор Володимирович.

2017-2022 рр. генерал-майор Толок Ігор Вікторович.

з 2022 р. – по т.ч. бригадний генерал Шевченко Анатолій Михайлович.